על בית הספר היחיד שאינו מעניק תעודת גמר…
30/08/2016
וידוי של ערב כיפור, וסליחה אחת קטנה…
28/08/2016

אני החילוני הכי מאמין שפגשתם אי פעם…

אני מקווה שהסטטוס הזה לא יבריח חלק מחברי הטובים… הורדתי את האפלקציה who deleted you on facebook… תזהרו (;

נתחיל בגילוי נאות: אני החילוני הכי מאמין שהכרתם אי פעם… במה אני מאמין? זה פחות משנה. מה שחשוב זה שאני מאמין ברעיון שהוא גבוה ונשגב מהקיום הנוכחי שלי ברגע זה. אם לדייק – שאני חלק מהוויה כוללת שהיא גדולה ונשגבת ממי שאני בקיום הגשמי הנוכחי שלי. אם ממש תתעקשו להיות יותר ספיציפיים, אני חלק מאלוהות גדולה ורחבה שעוטפת את הכל. את כל היש והאין כאחד. למה כל זה ראוי לסטטוס בפייסבוק? כי לטעמי לפחות, יש לזה השלכות הרבה יותר רחבות ממה שביבי אמר או לא אמר בנאום בעצרת הכללית של האו"ם.

בואו נדבר רגע על אמונה. מה זאת בכלל אמונה? אמונה מעצם הגדרתה עוסקת ברעיון נשגב עליון שלא ניתן להוכיח בשום אמצעים לוגיים, וככזה – כל ניסיון לייצר לו תקפות מדעית הרי הוא צפוי להכשל. לפיכך, כל ניסיון לכפות על אחר את האמונה שלי, לא זו בלבד שאינו ראוי, אלא גם בלתי אפשרי, שהרי אין לי שום דרך גשמית להפגיש אותו עם האמת שלי. פשוט אין. מצד שני, כל ניסיון להתעמת עם האמת הזאת – גם הוא בגדר רעיון לא אפקטיבי.

מכאן המסקנה, שאמונה לא מועברת. אני לא יכול "לקבל" את מה שאני מאמין בו דרך ההטפות של הוריי, חבריי או קבוצת "גם אני מתפלל 3 פעמים ביום" בפייסבוק…

אז מה גורם לאדם להאמין? חוויה אישית. אדם מאמין הוא אדם שחווה על עצמו את השלכותיה (יהיו אשר יהיו) של האמונה שבה הוא בחר, בין אם ההשלכות האלה התממשו אצלו לפני או אחרי שבחר להאמין בהם. ללא החוויה, אין ממשות לאמונה. כי כפי שתארתי, אמונה לא עוברת דרך המערכים הלוגיים שלנו.

אוקיי, אתם בטח שואלים, למה בכלל צריך להאמין ברעיון שהוא מעבר לנראה אל העין, ואם כן – מה הרעיון שצריך להאמין בו? התשובה לשאלה הראשונה היא דווקא מדעית. יותר ממחקר אחד הוכיח כי תוחלת החיים של אנשים מאמינים גבוהה יותר, ולרוב גם איכות החיים שלהם טובה יותר. הם נטועים יותר בקרקע אמונתם, בשעה שהעולם סביבם נע ונד ברוח. הם מייצרים לעצמם עוגן אמיתי למציאות המשתנה ללא הרף. הם עוטים על עצמם "מייצב אופטי" מהמשוכללים שנראו אי פעם.

במה להאמין? זאת שאלה לא רלוונטית. תאמינו בכל מה שמייצר עבורכם משמעות. אמונה מייצרת משמעות, והחיפוש אחרי המשמעות הינו קדום משחר התפתחותו של האדם המודרני. חיים בלי משמעות הינם ריקים מתוכן ולפיכך נוטים לייצר דכאונות אצל אלה שטרם הבשילו למצא משמעות לחייהם. האם משמעות מחייבת אמונה? גם אם אתם מחשיבים עצמכם כגדולי האתאיסטיים בכל הזמנים, יש לי סוד עבורכם: אם יצקתם לחייכם משמעות, ואתם חווים את השלכותיה על חייכם – אתם מאמינים. מאמינים ברוח האדם, מאמינים בחמלה, באהבה, בנתינה, הוא כמו שאמרתי – ברעיון נשגב וגבוה יותר מקיומכם הנוכחי.

ואני מאמין. ממש מאמין. אני חווה בכל יום את השלכות האמונה שלי על חיי. אני פוגש את אלוהים שלי בכל מקום שאני בוחר לפגוש אותו. והוא תמיד שם עבורי, כי אני חלק ממנו.

הפרדו מהנחות היסוד המגבילות שהיו נחוצות בעידנים הקודמים – אלוהים זה לא סבא זקן בשמיים שעומד עם שוט להכות במי שסטה מן הדרך. אלוהים זאת תמצית ההוויה של כל אחד מאיתנו, אלוהים זאת זכות הבחירה. הזכות שלנו לבחור בטוב – בתמצית הכוח הויטאלי שמאפשר לנו לצמוח, להתקרב, לאהוב, לחוות, להיות חלק משלם, להתחבר, להתפתח. או לבחור ברע – אנחנו חלק מהאלוהות הזאת, וככזאת – אנחנו גם בוראים את מציאות חיינו על הטוב והרע שבה.

אבל כאן אני כבר חוטא לעצמי… אני מציף אתכם באמונות שלי. תבחרו לכם את האמונה המקדמת שלכם, תתחברו אליה, תחוו את השלכותיה, ותצקו משמעות לחייכם. זה יאריך את חייכם, וגם אם לא – זה ישפר את איכותם. בהתחייבות!


בניית אתר: אתרים